معرفی پروتکل TCP و UDP و پورت و سوکت

این فیلم آموزشی، بخش اول از دومین قسمت از آموزش وبمستران وردپرس می باشد که در مورد نحوه کار پروتکل TCP و UDP تهیه شده است. این مجموعه با همکاری وبمستر وردپرس و انجمن آینده روشن نخبگان، در حال برگزاری می باشد.

در این فیلم به صورت خلاصه در مورد نحوه کار TCP و همین طور UDP صحبت خواهیم کرد. سپس در مورد دلیل استفاده از پورت ها در برنامه ها بحث خواهیم کرد و در ادامه با مفهوم سوکت آشنا خواهیم شد.

در انتها نیز یک سناریو کامل در مسیریابی بین دو سیستم در شبکه را مورد بررسی قرار خواهیم داد. د رادامه نیز در مورد لوکال هاست و روش متمرکز در سیستم DNS و همین طور DHCP صحبت خواهیم کرد.

شنایی با پروتکل TCP و UDP و نحوه کار کردن پورت و سوکت

مقدمه – نقش پروتکل TCP و UDP و پورت ها در ارتباطات اینترنتی روزمره

در این فیلم آموزشی که بخش اول از جلسه دوم دوره آموزشی وبمستران وردپرس می باشد، به بررسی ادامه اجزا تشکیل دهنده وب پرداخته ایم. در ابتدا به دوره مطالب جلسه قبل و بررسی مجدد IP آدرس های public و private می پردازیم.

سپس در مورد پروتکل ARP و همین طور RARP صحبت می کنیم. در ادامه در مورد مسیریابی و مشکلات پروتکل IP صحبت خواهیم کرد. سپس به تشریح پروتکل TCP و سازگار شدن آن با پروتکل IP خواهیم پرداخت.

در توضیح پروتکل TCP بیان خواهیم کرد که این پروتکل چگونه برای رفع مشکلات پروتکل IP به کمک ما خواهد آمد. در ادامه پروتکل TCP را با پروتکل UDP مقایسه خواهیم کرد و نحوه کار هر کدام از آن ها شرح خواهیم داد.

سپس در مورد پورت و استفاده از Port ها برای برقراری ارتباط بین برنامه ها توضیح می دهیم. سپس سوکت را معرفی می کنیم و با مفهوم سوکت در برنامه نویسی و شبکه آشنا می شویم.

در ادامه یک سناریو کامل مسیریابی را مورد بررسی قرار می دهیم. در این سناریو نحوه ارتباط بین دو کامپیوتر مختلف در بستر اینترنت را مورد بررسی قرار می دهیم.

در انتها در مورد نحوه ترجمه آدرس IP به نام دامنه و ترجمه نام دامنه به آدرس IP متناظر با آن صحبت خواهیم کرد. با روش متمرکز برای ذخیره نام ها و آدرس های IP مرتبط با آن ها آشنا می شویم.

سپس می آموزیم که لوکال هاست چیست و نحوه دسترسی به آن در ویندوز چیست. در انتهای فیلم نیز کمی در مورد DHCP و نحوه دادن آدرس IP به صورت اتوماتیک توسط DHCP سرور صحبت خواهیم کرد.

این مجموعه یکی از قسمت های دوره وبمستران وردپرس می باشد که شامل بیش از ۴۰ قسمت فیلم آموزشی است.  دوره حضوری آن هم اکنون در حال برگزاری می باشد. برای دسترسی به کلیه فیلم های آن می توانید از لینک بالا استفاده کنید.

فیلم آموزش آشنایی با پروتکل TCP و UDP ، شامل چه بخش هایی است؟

این دوره در واقع دوره آموزش وبمستری به صورت حرفه ای می باشد که کمی متفاوت تر از سایر دوره هایی است که تا کنون در سطح وب فارسی برگزار شده است.

این دوره وبمستری با همکاری این دو مجموعه و برای توانمند سازی فعالان در حوزه وب تهیه شده است. بعضی از قسمت های این دوره، به صورت رایگان در سایت وبمستر وردپرس در دسترس عموم خواهد بود.

هر هفته دو جلسه به صورت پشت سر هم برای دوره وبمستران وردپرس برگزار می گردد. این آموزش رایگان ویدئویی، بخش اول از دومین جلسه دوره وبمستران وردپرس می باشد.

این فیلم آموزش رایگان، جهت آشنایی با پروتکل TCP و همین طور پورت ها و DNS می باشد که در زیر به صورت خلاصه به سرفصل های آن اشاره شده است.

پروتکل ARP چگونه کار می کند؟ نحوه تبدیل مک آدرس به IP

در این قسمت به صورت خلاصه در باره تبدیل مک آدرس به IP و IP آدرس به MAC آدرس صحبت خواهیم کرد. عنوان های صحبت شده در این بخش به شرح زیر می باشد:

 • تفاوت بین IP آدرس های public با آدرس های IP به صورت private

 • توضیح مجدد انواع IP و معرفی رنج IP های public و بررسی رنج IP های private

 • آشنایی با نحوه عملکرد پروتکل ARP در شبکه و چگونگی تبدیل IP آدرس به MAC آدرس

 • آشنایی با پروتکل RARP ، معرفی ARP Table یا جدول آرپ ، معرفی پروتکل bootP

 • توضیح اینکه فرآیند مسیریابی چگونه در اینترنت و همین طور شبکه داخلی انجام می شود؟

مقایسه TCP با UDP

پروتکل TCP چیست؟ مقایسه پروتکل TCP و UDP

در این قسمت از آموزش به بررسی کاستی های لایه Data link و همین طور محدودیت های پروتکل IP پرداختیم. سپس در مورد پروتکل UDP و پروتکل TCP صحبت کردیم. سرفصل های عنوان شده در این بخش آموزشی عبارتند از:

 • مشکلات لایه Data link در رساندن بسته به برنامه مقصد

 • معرفی پروتکل TCP و نحوه کار پروتکل TCP

 • معرفی پروتکل UDP: پروتکل UDP چگونه کار می کند؟

 • توضیح مشکلات موجود در پروتکل IP

 • عدم تضمین رسیدن بسته ها و  نرسیدن متوالی بسته ها به مقصد

 • فرستادن بسته های تکراری به مقصد توسط پروتکل IP

 • عدم تنظیم سرعت ارسال و تحویل بسته ها توسط پروتکل های IP

 • ندانستن اینکه باید بسته به کدام پروسه اجرا شده در ماشین گیرنده تحویل گردد

 • برقراری ارتباط یک به یک توسط پروتکل TCP

 • شماره گذاری داده ها برای رعایت به ترتیب رسیدن آن ها توسط TCP

 • کشف بسته های دارای اشکال با استفاده از کدهای خطا در هدر TCP

 • دارا بودن الگوریتم برای زمان سنجی و سرعت

پورت چیست؟ سوکت چیست؟ TCP و UDP چگونه با Port ها کار می کنند؟

 • معرفی پورت: شماره مشخص کننده هر پروسس برای ارتباط با پروسس دیگر

 • معرفی آدرس سوکت: زوج آدرس IP و آدرس پورت

 • قرار دادن آدرس پورت بین فرستنده و گیرنده توسط TCP

 • معرفی پورت های معروف برای اجرای برنامه و مقایسه آن ها

 • بررسی Packet و هدرهای مختلف  در مراحل مختلف عبور از لایه های شبکه

 • شروع داینامیک سازی صفحه با استفاده از پایگاه های داده

در صورتی که می خواهید با تاریخچه وب آشنا شوید، و همین طور اینکه وب از چه اجزای اولیه تشکیل شده است، می توانید به اولین بخش و دومین بخش این آموزش مراجعه کنید:

مقایسه پروتکل های TCP و UDP

در این قسمت به مقایسه بین پروتکل های TCP و همین طور UDP می پردازیم. در انتها تشریح می کنیم که هر کدام چه کاربردهایی دارند و در چه مواردی استفاده می شوند.

بررسی مسیریابی در اینترنت در یک سناریو واقعی

در این بخش از فیلم آموزشی، به بررسی یک سناریو واقعی مسیریابی در اینترنت بین دو سیستم می پردازیم. در واقع تمامی مراحل برای ارتباط بین دو کامپیوتر در ساده ترین حالت ممکن در شبکه را مورد بررسی قرار می دهیم.

سپس شرح خواهیم داد که چگونه این سناریو در دنیای اینترنت پیچیده تر خواهد شد.

معرفی پروتکل TCP و UDP و کاربرد پورت در آن ها

پیشنهاد مطالعه بیشتر: 

ما در سایت وبمستر وردپرس، مقالات بسیار زیادی در این زمینه آموزش وبمستری، قرار داده ایم. در صورتی که نیاز به مطالعه بیشتر و عمیق تر شدن در مباحث فوق را دارید، می توانید از لینک های زیر استفاده کنید:

آدرس های در دنیای واقعی: معرفی نام دامنه و نحوه تبدیل آن به IP آدرس

در این بخش از فیلم آموزش آشنایی با پروتکل TCP با آدرس های دامنه که به نام دامنه معروف می باشند آشنا می شویم. این بخش شامل عنوان های زیر می باشد:

 • آدرس اینترنتی در دنیای واقعی چیستند؟ آدرس های نمادین یا نام دامنه یا نام حوزه چگونه به وجود آمد؟

 • نحوه اختصاص IP به دامین: سرویس DNS چگونه کار می کند؟

 • روش ترجمه آدرس دامنه به آدرس IP به چه صورت می باشد؟ آشنایی با روش متمرکز و روش نا متمرکز در سرویس دهنده های DNS

 • لوکال هاست چیست؟ لوکال هاست در چه بخشی در سیستم عامل ویندوز تعریف می شود؟

 • آشنایی با آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱  و نحوه تبدیل این آدرس به نام localhost در فایل hosts در ویندوز

 • آشنایی با سرویس DHCP: انواع روش های گرفتن IP به صورت اتوماتیک و به صورت دستی

 • توضیح سرویس DHCP و مشاهده IP آدرس، Subnet mask و Default gateway و DNS سرور در تنظیمات کارت شبکه

نحوه برقراری سوکت در پروتکل TCP

نمایش فیلم آشنایی با پروتکل TCP – جلسه دوم و بخش اول

در ادامه می توانید این فیلم آموزش معرفی پروتکل TCP و UDP را، در زیر مشاهده فرمایید. در صورتی که نیاز به دانلود آن دارید، می توانید از لینک های پایین صفحه استفاده نمایید:

نتیجه گیری برای فیلم آشنایی با پروتکل TCP و UDP

در این فیلم آموزشی، ما با پروتکل TCP و پروتکل UDP آشنا شدیم. سپس در مورد پورت ها و همین طور سوکت در برنامه نویسی صحبت کردیم.

در ادامه به صورت کامل فرآیند مسیریابی در شبکه را تشریح کردیم. در انتها نیز در مورد لوکال هاست و همین طور نحوه مپ شدن آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ به localhost صحبت کردیم.

ممکن است به نظر شما بعضی از موارد درست نبوده و یا شما موارد بیشتری را بدانید که ما فراموش کرده ایم تا در این فیلم آموزشی، قرار دهیم.

اگر شما از این موارد آگاه هستید، حتما در بخش نظرات عنوان کنید تا آن را به این مقاله اضافه کنیم. در ضمن اگر این مقاله را مفید دیدید، حتما آن را به دوستان خود معرفی کرده یا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نظر شما در درباره این مقاله چیست؟

در ساخت و تهیه این مطلب فیلم آموزش مقدمات وبمستری از مراجع زیر استفاده شده است. شما می توانید با مراجعه به آن ها، اطلاعات بیشتری را بدست آورید:

راهنما برای خواندن سایر مقالات سایت به صورت دسته بندی شده:

شما می توانید از طریق لینک های کاربردی زیر به سایر مقالات سایت که کاملا بصورت طبقه بندی شده وجود دارد، مراجعه نموده و از آن ها استفاده کنید: