استفاده از گیت برای وردپرس و بکارگیری گیت هاب در پروژه های وردپرس

فرقی ندارد که درگیر یک پروژه کوچک کدنویسی در وردپرس هستید یا اینکه در یک پروژه بزرگ وردپرس مشارکت دارید، در هر صورت شما نیاز دارید که به تاریخچه کارهایی که در حین انجام پروژه انجام داده اید، دسترسی داشته باشید تا هرگاه که بخواهید آن ها را مورد بازبینی یا استفاده مجدد قرار دهید. برای همین هر برنامه نویس وردپرس نیز باید از گیت برای وردپرس استفاده نماید در غیر این صورت در انبوهی از کدهای بی سر و ته غرق خواهد شد و زمان ارزشمند بسیار زیادی را از دست خواهد داد.

گیت برای وردپرس

مقدمه: ضرورت استفاده از سیستم های کنترل ورژن

همه توسعه دهندگان و کدنویسان، هر روزه حجم قابل توجچهی از کد را می نویسند و یا مورد ویرایش قرار می دهند. یک نرم افزار که هر روز در حال توسعه می باشد و روز به روز بزرگتر می گردد، به مرور زمان شامل حجم بالایی از کد های تولید شده بوده و از طرف دیگر ممکن است افراد مختلفی نیز در آن مشارکت و همکاری نمایند.

یکی از مسائل مهم در توسعه نرم افزار، داشتن سیستمی برای ثبت اطلاعات و تاریخچه توسعه نرم افزار می باشد، چرا که با بیشتر شدن حجم تغییرات در آن و همین طور گذشت زمان، تغییرات مجدد در آن بدون داشتن یک سیستم کاملا منظم، تقریبا غیر قابل انجام است. این امر زمانی بیشتر احساس می شود که ابعاد پروژه بزرگتر، زمان ادامه پروژه بیشتر و تعداد افرادی که در حال همکاری در پروژه هستند متغیر می گردد.

سال هاست که برای رفع این مشکل، از سیستم های کنترل ورژن یا همان Version Control System که به VCS نیز معروف می باشند، استفاده می گردد. پروژه های وردپرس هم از این امر مستثنی نبوده و در بیشتر بخش های وردپرس اعم از توسعه هسته آن و همین طور پروژه های طراحی قالب وردپرس و نیز پروژه های پلاگین نویسی وردپرس، بصورت گسترده از سیستم های کنترل ورژن استفاده می گردد.

یکی از رایج ترین سیستم های کنترل ورژن در دنیا، گیت می باشد که توسط خالق لینوکس، لینوس بندیکت توروالدز (Linus Benedict Torvalds) پایه گذاری شده است و بسیاری از پروژه ها و شرکت های دنیا از این سیستم برای کنترل کردن ورژن سیستم های خود استفاده می کنند.

فرقی ندارد که شما یک برنامه نویس حرفه ای در وردپرس باشید و یا در یک پروژه خیلی کوچک مشغول سفارشی سازی یا همان customize کردن یک قالب وردپرس یا پلاگین وردپرس باشید، به هرحال شما می باید به نوعی کارهای خود را track نمایید تا در صورتی که نیاز به آن ها داشته باشید، بتوانید دوباره به آن ها رجوع کرده و یا تغییرات را به حالت اول بازگردانید. به همین منظور باید از گیت برای وردپرس و پروژه های خود استفاده نمایید.

چه کسانی می توانند بخش های “گیت برای وردپرس” را مطالعه نمایند؟

ساختار گیت و همین طور استفاده از گیت هاب برای به اشتراک گذاری کدها با استفاده از این سیستم، برای هر توسعه دهنده یا کدنویس به بک صورت است. فرقی ندارد که شما در جاوا کد می زنید و یا می خواهید یک ماژول جوملا بسازید. در هر صورت اصول گیت برای همه به یک شکل است.

در واقع هدف از آموزش های این فصل ها، لیست کردن بخشی از امکانات گیت و همین طور گیت هاب می باشد که شما به صورت روزمره با آن ها سر و کار خواهید داشت. فقط برای درک بیشتر کاربرد آن در پروژه های وردپرس، مثال ها در قالب یک پروژه وردپرس ارائه شده است.

توجه داشته باشید که امکانات گیت مسلما بسیار گسترده تر از چیزی است که در این فصل ها آمده است و در واقع هدف از این فصل ها، داشتن مرجعی برای رجوع فوری به آن در صورت نیاز می باشد. این نیازی بود که خود بارها حس کرده ام. بارها اتفاق افتاده که بخشی از دستور را فراموش کرده ام و مجبور شده ام تا دوباره سرچ کنم تا به دستور مورد نظر برسم. برای همین تصمیم گرفتم که لیست دستورات کاربردی و پر استفاده را در این فصل ها قرار بدهم تا وقتی نیاز دارم که از گیت برای وردپرس استفاده نمایم، به سرعت به آن دسترسی داشته باشم.

اگر به دنبال آموزش کامل گیت و همین طور گیت هاب هستید، در زیر همین مطلب لینک هایی ارائه شده است که برای آموزش بیشتر می توانید به آن ها مراجعه کنید.

آموزش های گیت برای وردپرس شامل چه بخش هایی می باشد؟

با توجه به نکات گفته شده در بخش قبل، این آموزش ها شامل خلاصه ای از مفاهیم گیت و همین طور گیت هاب می باشد که در بسیاری از آن ها از عکس استفاده شده است تا به نوعی مفاهیم گیت را یادآوری نماید.

بسیاری از دستورات کاربردی در این آموزش ها لیست شده است که شما می توانید بصورت چک لیست از آن ها استفاده نمایید. در حال حاضر و با رشد فزاینده IDE ها، شما دیگر نیازی ندارید تا در خیلی از موارد از دستورات خط فرمان برای آن ها استفاده نمایید. اکثر IDE ها امکانات کاملی برای کلیه امور موجود در گیت ارائه می دهند که شما می توانید از این امکانات به جای دستورات استفاده نمایید.

راهنما برای مطالعه بیشتر:

شما می توانید از لینک های زیر برای مطالعه بیشتر استفاده نمایید: