مقدمه – یک شروع سریع:

آیا آماده اید که یک شروع سریع برای توسعه و سفارشی سازی قالب های وردپرس داشته باشید؟ اگر اینگونه هست، پس شما در جای درستی هستید. به اولین کتاب راهنما طراحی قالب وردپرس به زبان فارسی خوش آمدید.

به اولین قسمت از آموزش طراحی قالب وردپرس در سایت وبمستر وردپرس خوش آمدید. در بخش اول این آموزش ها، ما نگاه کوتاهی خواهیم داشت به اینکه قالب های وردپرس چه می باشند و به چه کاری می آیند و از همه مهم تر اینکه قالب های وردپرس چگونه کار می کنند. بعد از آن در مورد لایسنس وردپرس و GPL صحبت خواهیم کرد که در واقع لایسنس نرم افزاری مورد استفاده در وردپرس بوده و تمامی قالب ها در منبع قالب های وردپرس از آن تبعیت می کنند.

یک شروع سریع: چه کسانی باید کتاب راهنما طراحی قالب وردپرس را مطالعه کنند

پس از آن، ما نگاهی به بعضی از ابزارهایی خواهیم داشت که شما در توسعه قالب وردپرس های خودتان در آینده به آن ها احتیاج خواهید داشت و به شما آموزش خواهیم داد که چگونه یک محیط توسعه بصورت لوکال را برای خود تنظیم کنید تا کلیه تغییرات خود را در آن محیط به انجام برسانید.

در انتها، این بخش را با نگاهی به مثال های قالب های وردپرس به پایان خواهیم رساند. پس تا انتهای این قسمت همراه ما باشید.

چه کسانی باید کتاب راهنما طراحی قالب وردپرس را بخوانند؟

کتاب راهنمای توسعه دهندگان قالب وردپرس، یک مرجع خودآموز برای کمک به کسانی است که می خواهند با مبانی توسعه و کدنویسی قالب وردپرس آشنا گردند. البته پس از بحث های پایه در این زمینه، بسیاری از تکنیک های پبشرفته که در بازارهای بین المللی از آن ها استفاده می گردند نیز مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

شما برای انجام موارد زیر می توانید این کتاب راهنما را مورد استفاده قرار دهید:

  • ساخت قالب فرزند (پوسته فرزند) یا همان child theme به منظور اینکه بتوانید با یک قالب والد یا همان parent theme کار کنید و آن پوسته را توسعه دهید
  • ساخت یه پوسته یا قالب جدید بر مبنای یک قالب موجود از قبل
  • درک کلی از نحوه کار داخلی قالب های وردپرس در حالت کلی
  • ساخت یه قالب وردپرس از پایه بدون هیچ چیز اما فقط و فقط بر اساس ایده ها و رویاهای خودتان

پیشنیازها و توانایی های لازم برای شروع این آموزش ها:

برای فهمیدن بسیاری از مطالب این آموزش ها در مرجع طراحی قالب وردپرس، شما باید یک آشنایی اولیه و تجربه کار با برخی از تکنولوژی های توسعه وب مثل HTML ، CSS و PHP داشته باشید. همچنین شما باید اطلاعات مقدماتی در مورد راه اندازی وردپرس، نحوه نصب آن و در کل برپاسازی یک سایت با استفاده از وردپرس را داشته باشید. در صورتی که هیچ آشنایی با نحوه راه اندازی یک سایت با وردپرس را ندارید، می توانید از دوره وبمستران وردپرس در همین سایت استفاده کنید و سپس شروع به خواندن کتاب راهنمای طراحی قالب وردپرس نمایید.

این کتاب راهنما چه بخش هایی را پوشش می دهد؟

این کتاب راهنما، کلیه اطلاعات اولیه که هر توسعه دهنده یا کدنویس قالب وردپرس برای طراحی قالب های وردپرس نیاز دارد را بصورت بخش بندی شده در اختیار شما قرار می دهد. در واقع این کتاب راهنما برای این در نظر گرفته شده است که به عنوان مرجعی برای طراحی قالب وردپرس به زبان فارسی قرار بگیرد و شما هرگاه نیاز داشتید تا به template tag های مختلف و یا توابع یا هوک های مختلف وردپرس برای طراحی قالب، دسترسی داشته باشید، بتوانید به عنوان یک مرجع از آن استفاده کنید و بطور مستقیم از کدها و روش های آن، در قالب های خود استفاده کنید.

اگر بخواهیم واقع بین باشیم، وردپرس یک موضوع واقعا بزرگ است و پوشش تمامی tag ها، function ها و سناریوهای مختلف بطور کامل در این کتاب راهنما، امری امکان ناپذیر است. البته این به این معنی نیست که این مرجع، راهنمای کامل شما نیست اما کامل شدن آن نیازمند صرف زمان بیشتری خواهد بود و به تدریج به مطالب آن اضافه خواهد شد، اما در حالت کلی و در صورت هرگونه مشکلی، شما با آشنایی با این مطالب، می توانید به راحتی هر چیزی را که در کدنویسی وردپرس به آن نیاز دارید را در code reference سایت وردپرس بدست آورید. در واقع این مرجع به زبان فارسی به شما اصول پایه ای طراحی قالب وردپرس و کار با توابع و هوک های آن را آموزش خواهد داد و شما با داشتن این دانش اولیه، به راحتی و با کمی جستجو می توانید به راحتی هر آنچه را که در ذهن خود دارید، در قالب های وردپرس پیاده سازی کنید.

هدف اصلی این کتاب راهنما، دادن کلیه اطلاعات پایه ای در مورد توسعه قالب وردپرس می باشد و شما با یادگیری مرحله به مرحله ساختن یک قالب یا تم وردپرس و دستورات آن، به راحتی می توانید از این موارد در پیاده سازی تم ها و قالب های بسیار حرفه ای و پیچیده نیز، استفاده کنید. این مرجع برای شما نکات مهم و منابع ارزشمندی فراهم می کند که به مهارت های آینده شما روز به روز اضافه تر خواهد کرد.

راهنما برای مطالعه بیشتر:

شما می توانید از لینک های زیر برای مطالعه بیشتر استفاده نمایید: