هاست چیست؟ معرفی انواع هاست و خرید هاست

در این فیلم آموزشی (که از مربوط به آموزش وبمستران وردپرس می باشد)  ابتدا می آموزیم که هاست چیست و انواع هاست کدام هستند.

سپس در مورد خرید هاست صحبت خواهیم کرد و اینکه برای خرید هاست اشتراکی، چه مواردی را باید مدنظر داشته باشیم. در واقع می آموزیم که بهترین هاست پرسرعت (خصوصا برای وردپرس) چه هاست هایی می باشند.

در مورد هاست اشتراکی، VPS ها و همین طورهاست اختصاصی صحبت خواهیم کرد. در انتها نیز در مورد هاست های اشتراکی که تا امروز استفاده کرده ایم مقایسه ای انجام خواهیم داد.

هاست چیست ؟

مقدمه – هاست چیست ؟ معرفی انواع هاست و نحوه خرید بهترین هاست

در این فیلم آموزشی که بخش دوم از جلسه سوم دوره آموزشی وبمستران وردپرس می باشد، به بررسی ادامه اجزا تشکیل دهنده وب پرداخته ایم. در این قسمت به طور کل با هاست و انواع آن آشنا می گردیم. پس از آن به صورت خلاصه با نحوه کار CDN ها نیز آشنا می گردیم.

در ابتدا می آموزیم که هاست چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است. در این بخش با شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ آشنا می شویم. خدمات ارائه شده توسط آن ها را بررسی می کنیم. سپس سعی می کنیم تا وجه تمایز سرویس های ارائه شده هاستینگ ها را مورد کنکاش قرار دهیم.

پس از آن در مورد رایج ترین هاست ها یعنی هاست اشتراکی صحبت خواهیم کرد. پس از آن به معرفی سرور مجازی یا VPS می پردازیم. بعد از نیز به معرفی سرور اختصاصی یا همان Dedicated Server خواهیم پرداخت.

پس از آن به جدید ترین سرویس های ارائه هاست، یعنی هاست ابری خواهیم پرداخت. در ادامه هر کدام از این هاست ها را با هم مقایسه خواهیم و مزیت ها و معایب هر کدام از آن ها را به تشریح بیان خواهیم کرد.

در این مورد صحبت خواهیم کرد که هاست های اشتراکی چه محدودیت هایی دارند. سپس می آموزیم که برای غلبه بر این محدودیت ها، از چه سرویس یا هاستی استفاده نماییم.

در ادامه به اصلی ترین سوال کاربران پاسخ خواهیم داد: چگونه باید نوع هاست خود را تشخیص دهیم؟ باید از چه هاستی استفاده کنیم؟ سعی می کنیم با تشریح کلیه نیازمندی های کاربران، این مورد را به طور کامل موشکافی نماییم.

در ادامه فیلم آموزش ” هاست چیست ” در مورد پشته های برنامه نویسی صحبت خواهیم کرد. در این بخش با LAMP یا LEMP آشنا خواهیم شد.

پس از آن در مورد نصب رابط گرافیکی بر روی سرور صحبت خواهیم کرد. با معروف ترین کنترل پنل های هاست مثل CPanel یا دایرکت ادمین و یا Plesk آشنا خواهیم شد.

در ادامه در مورد هاست لینوکس و هاست ویندوز صحبت خواهیم کرد. سپس در مورد خرید هاست لینوکس ایران و هاست لینوکس آلمان و همین طور هاست لینوکس حرفه ای مطالبی را می آموزیم.

به نام های متفاوت برای سرویس های مختلفی که شرکت های هاستینگ ارائه می دهند، آشنا خواهیم شد. سپس تفاوت ها و شباهت های سرویس های مختلف به همراه اسم های آن ها را بیان خواهیم کرد.

در ادامه در مورد انواع وب سرور لینوکسی و وب سرور های که برای کار ما مناسب است، توضیحاتی ارائه می دهیم. سپس در مورد هاست نمایندگی، هاست دانلود، هاست ایمیل و هاست بک آپ نیز مطالبی را ارائه می دهیم.

سپس به معرفی و بررسی و مقایسه هاست ها در ایران (مواردی که خودمان تا به امروز استفاده کرده ایم)، خواهیم پرداخت. در این فیلم در قسمت های مختلف در مورد هاستینگ های مختلف، اظهار نظر کرده ام. این ها همه نظرات شخصی بنده بر اساس تجربه ای بوده که پس از خرید هاست مورد نظر داشته ایم.

سعی کرده ام که به دور از هر حاشیه، به صورت کامل تجربه ای که از استفاده از هر کدام از هاست ها را داشته ام، به طور کامل بیان کنم.

در نهایت در مورد سرویس CDN صحبت کردیم و به صورت خلاصه به تشریح آن پرداختیم. در انتها نیز یه مثال عملی در مورد نحوه کار Name Server ها در وب، به دانشجویان عزیز ارائه شد.

این مجموعه یکی از قسمت های دوره وبمستران وردپرس می باشد که شامل بیش از ۴۰ قسمت فیلم آموزشی است.  دوره حضوری آن هم اکنون (تاریخ انتشار این مقاله در سال ۹۸) در حال برگزاری می باشد. برای دسترسی به کلیه فیلم های آن می توانید از لینک بالا استفاده کنید.

دوره اول حضوری وبمستران وردپرس با همکاری وبمستر وردپرس و انجمن آینده روشن نخبگان، در هنگام انتشار این ویدئو، در حال برگزاری است.

فیلم آموزش ” هاست چیست ” شامل چه بخش هایی می باشد؟

این دوره در واقع دوره آموزش وبمستری به صورت حرفه ای می باشد که کمی متفاوت تر از سایر دوره هایی است که تا کنون در سطح وب فارسی برگزار شده است.

این دوره وبمستری با همکاری دو مجموعه آینده روشن نخبگان و وبمستر وردپرس، جهت توانمند سازی فعالان در حوزه وب تهیه شده است. بعضی از قسمت های این دوره، به صورت رایگان در سایت وبمستر وردپرس در دسترس عموم خواهد بود.

هر هفته دو جلسه به صورت پشت سر هم برای دوره وبمستران وردپرس برگزار می گردد. این آموزش رایگان ویدئویی، بخش دوم از سومین  جلسه دوره وبمستران وردپرس می باشد.

در این فیلم آموزش رایگان، ابتدا در مورد اینکه هاست چیست ، مواردی بیان شده است. سپس در مورد انواع هاست و خرید بهترین هاست برای یک پروژه، مواردی مطرح شد.  در زیر به صورت خلاصه به سرفصل های  این فیلم آموزشی، اشاره شده است.

هاست چیست؟ معرفی انواع هاست

در قسمت ابتدایی فیلم، درباره اینکه هاست چیست و انواع هاست کدامند، صحبت خواهیم کرد. عنوان های صحبت شده در این بخش به شرح زیر می باشد:

 • هاست چیست ؟ هاست در واقع سروری است که خدماتی مثل سرویس دهنده وب، خدمات اشتراک گذاری فایل، خدمات دانلود فایل، خدمات ایمیل، خدمات وب سایت و موارد مرتبط با آن را ارائه می دهد.

 • شرکت های هاستینگ چه خدماتی را ارائه می دهند؟ در این بخش با گستره رنج خدمات آن ها نظیر خدمات هاست و دامنه، آشنا خواهیم شد.

 • هاست لینوکس چیست؟ هاست ویندوز چیست؟ مقایسه هاست لینوکس و ویندوز؟ کدام هاست برای پروژه ما مناسب می باشد؟

 • هاست اشتراکی چیست؟ سرور مجازی یا VPS چیست؟ سرور اختصاصی یا Dedicated چیست؟ هاست ابری چیست؟ این هاست ها چه ساختاری دارند؟

 • مزیت های هاست ابری چیست؟ هاست ابری چه تفاوتی با سرور اختصاصی یا سرور مجازی – VPS ، دارد؟ معایب هاست ابری چیست؟

 • مقایسه هاست اشتراکی با سرور مجازی – VPS : مزیت هاست های اشتراکی نسبت به VPS چیست؟ معایب هاست اشتراکی چیست؟ چرا باید سرور VPS انتخاب کنیم؟

مقایسه انواع هاست با یکدیگر
 • hot link protection چیست؟ آیا هاست اشتراکی قابلیت محافظت از hot link ها را دارا می باشند؟

 • Leach Protection چیست؟ آیا Shared hosting ها قابلیت leach protection را پشتیبانی می کنند؟

 • محدودیت های هاست اشتراکی ارزان چیست؟ آیا خرید هاست ارزان به نفع ما خواهد بود؟ برای خرید بهترین هاست اشتراکی به چه مواردی باید توجه کنیم؟

 • سرور مجازی یا سرور VPS کدام محدودیت های هاست اشتراکی را جبران می کند؟ معرفی نحوه دسترسی به VPS توسط ssh

 • معایب سرور مجازی چیست؟ چرا نباید از سرور VPS (در صورت نداشتن تخصص لازم) استفاده ننماییم؟

 • در چه جاهای باید از سرور اختصاصی استفاده کنیم؟ فرق سرور اختصاصی با سرور ابری در چه چیزی می باشد؟

در صورتی که می خواهید با تاریخچه وب آشنا شوید، و همین طور اینکه وب از چه اجزای اولیه تشکیل شده است، می توانید به بخش های قبلی این آموزش مراجعه کنید:

تفاوت انواع هاست – مقایسه هاست ها برای خرید بهترین هاست

مقایسه انواع هاست در هاستینگ های مختلف

در ادامه فیلم آموزشی معرفی انواع هاست و نحوه انتخاب بهترین هاست، به تشریح مهم ترین سوال کاربران می پردازیم.

در این قسمت به این سوال پاسخ خواهیم داد که چگونه باید نوع هاست خود را تشخیص دهیم؟ چگونه باید بهترین هاست را برای خود بخریم؟

در مورد این صحبت می کنیم که بسته به پروژه خود باید از چه هاستی استفاده کنیم. در واقع در این بخش باید ابتدا نیازمندی های خود را مشخص نماییم. این قسمت شامل سرفصل های زیر می باشد:

 • سوال اول: پروژه ما چه نیازمندی هایی دارد؟ 

  مهم ترین سوال قبل از خرید هاست، این می باشد که پروژه شما چه نیازمندی هایی دارد. این یعنی که پروژه شما به چه زبان برنامه نویسی سمت سروری نیاز دارد. وب سروری که می خواهید استفاده کنید چیست.

  همین طور چه تکنولوژی های سمت بک اند و فریم ورک هایی را قرار است در پروژه خود استفاده کنید. از همه مهم تر چه بودجه ای برای پروژه خود در نظر دارید.

  مهم ترین نکته اینکه چقدر دانش تخصصی در مورد نحوه انجام تنظیمات سرور دارید. آیا قرار است همه کارهای سرور را خودتان انجام دهید؟ این ها مهم ترین سوالاتی است که قبل از خرید بهترین هاست برای پروژه خود، باید از خودتان بپرسید.

 • سوال دوم: از چه پشته برنامه نویسی برای پروژه خود استفاده می کنید؟

  به نظر می رسد یکی دیگر از اساسی ترین سوالات در برای خرید هاست مناسب پروژه شما، این باشد که از چه Stack برنامه نویسی استفاده می کنید.

  در این قسمت مجددا در مورد پشته ها یا همان Stack های برنامه نویسی به صورت خلاصه صحبت شد. به عنوان مثال پشته های LAMP و LEMP  مورد بررسی قرار گرفت.

  سپس در مورد بهترین stack ها برای اجرای یک سایت با وردپرس صحبت شد. نکات مهم در مورد تفاوت آن ها به صورت کامل در فیلم تشریح شد.

 • سوال سوم : آیا قرار است از رابط گرافیکی برای تنظیمات سرور خود استفاده کنیم؟

  در این قسمت در مورد این صحبت می کنیم که آیا نیاز داریم تا رابط گرافیکی بر روی سرور خود نصب کنیم یا خیر. همین طور در مورد این صحبت می کنیم که چرا گاهی ترجیح می دهیم به سمت سرور های ویندوزی برویم.

  سپس در بخش بعدی در مورد انواع کنترل پنل های وب و هاست صحبت خواهیم کرد.

انواع کنترل پنل هاست چیست ؟

در این قسمت در مورد رفع مشکل عدم نصب رابط گرافیکی بر روی سرور خواهیم پرداخت. برای رفع آن عموما از کنترل پنل های وبی استفاده می شود.

در واقع انواع کنترل پنل هاست برای این استفاده می شود تا کاربرانی که با دستورات خط فرمان سیستم آشنا نیستند، بتوانند کارهای خود را راحت تر انجام دهند. این بخش دارای موارد زیر می باشد:

 • سی پنل چیست و چگونه کار می کند؟ معرفی معروف ترین کنترل پنل مدیریت هاست با نام CPanel.

  در صورتی که می خواهید روش کار با سی پنل را بیاموزید، می توانید از آموزش های زیر نیز استفاده کنید:

 • دایرکت ادمین چیست؟ معرفی Direct Admin امکانات آن. مقایسه سی پنل با دایرکت ادمین و همین طور معرفی پنل Plesk

 • آیا می توانیم محیط گرافیکی را بر روی سرور های لینوکسی خود نصب نماییم؟ آیا می توان هم کنترل پنل هاست و هم رابط گرافیکی بر روی هاست لینوکس استفاده کرد؟

آیا باید هاست لینوکس ایران بخریم یا هاست لینوکس خارجی؟

 • هاست ایران و خارج چه تفاوتی دارد؟ چه نکاتی برای خرید هاست لینوکس ایران یا خرید هاست لینوکس آلمان یا فرانسه در نظر بگیریم؟

 • مزایای استفاده از هاست لینوکس ایران به جای هاست های لینوکس خارجی چیست؟ معایب استفاده از هاست های داخل ایران چیست؟

 • چه هاستی برای وردپرس مناسب است؟ آیا باید هاست لینوکس ایران بخیریم یا هاست لینوکس خارج از ایران؟

 • چه اندازه فضا برای شروع به کار سایت لازم است؟ از چه پلن هاستی برای فضا باید استفاده کنیم؟

 • مقایسه سرویس های هاست اشتراکی شرکت های هاستینگ ایرانی که ما از آن ها در پروژه های خود استفاده کردیم و بیان مزیت ها و معایب هر کدام از آن ها

بهترین هاست لینوکس ایران

معرفی انواع سرویس های ارائه شده توسط شرکت های هاستینگ

در این بخش به این نکته خواهیم پرداخت که چه تفاوتی در بین سرویس های ارائه شده با نام های مختلف در شرکت های هاستینگ وجود دارد.

بسیاری از این سرویس در شرکت های مختلف، با اینکه دارای اسم های مختلف هستند، اما در واقع یک سرویس می باشند. در این بخش قصد داریم با این نام ها آشنا بشویم:

 • هاست وردپرس چیست؟ 

  هاست های وردپرس که با نام Managed Hosting نیز شناخته می شوند، دارای امکاناتی بیشتر از هاست های اشتراکی معمول می باشد. آن ها تفاوت های عمده ای در max_memory_limit و همین طور فضای RAM ای دارند که از طرف سرور در اختیار آن ها قرار می گیرد.

  نکته اصلی در مورد آن ها، وب سروهای آن ها می باشد که می تواند LiteSpeed یا Nginx یا Apache باشد. بعضی از آن ها دارای هسته Cloud Linux بود و همین طور بالاترین مزیت آن ها، استفاده از هاردهای SSD یا NVM می باشد.

  در این قسمت از فیلم آموزشی، به طور مفصل در مورد این موارد و نام های آن ها در شرکت های مختلف هاستینگ صحبت خواهیم کرد.

 • هاست ابری چیست؟

  هاست های ابری دارای امکان داینامیک بودن استفاده از منابع سخت افزاری سرور هستند. به این معنی که آن ها می توانند از مقدار فضای بیشتر حافظه و پهنای باند و همین طور قدرت پردازش بالاتر استفاده کنند.

  هاست ابری دارای RAM های بالاتر و همین طور فضای های ذخیره سازی پیشرفته تر مثل SAN Storage ها هستند. از طرف دیگر زیر ساخت های ابری به نوعی پایه گذاری می شوند که Down شدن سایت شما را تقریبا به صفر می رساند.

 • معرفی انواع سرور مجازی و انواع سرور اختصاصی

  در این بخش نیز به معرفی انواع سرور مجازی و مقایسه آن ها با یکدیگر می پردازیم. همین طور در مورد انواع سرور اختصاصی نیز صحبت خواهیم کرد.

 • هاست نمایندگی چیست؟ هاست دانلود چیست؟

  در این بخش فیلم سعی می کنیم با سرویس های مختلف در شرکت های هاستینگ مثل هاست نمایندگی یا هاست دانلود آشنا بشویم.

 • هاست بک آپ یا پشتیبان گیری چیست؟ هاست ایمیل چیست؟

  در این بخش فیلم با مفهوم هاست بک آپ آشنا می شویم. همین طور می آموزیم که چرا ممکن است در یک پروژه نیاز به هاست ایمیل داشته باشیم و چه زمان باید از هاست ایمیل استفاده کنیم.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: 

ما در سایت وبمستر وردپرس، مقالات بسیار زیادی در این زمینه خرید هاست و دامنه، قرار داده ایم. در صورتی که نیاز به مطالعه بیشتر و عمیق تر شدن در مباحث فوق را دارید، می توانید از لینک های زیر استفاده کنید:

CDN چیست؟ آشنایی با انواع CDN و نحوه کار سرویس CDN

CDN مخفف عبارت Content Delivery Network می باشد که به آن شبکه توزیع محتوا نیز گفته می شود. در این بخش در مورد آشنایی با CDN و همین معرفی چند CDN معتبر می پردازیم:

 • CDN چیست؟ چرا باید از CDN استفاده کنیم؟ CDN چگونه کار می کند؟

 • مزایای استفاده از سرویس CDN چیست؟ معایب استفاده از CDN است؟ چه مشکلاتی در حین استفاده از CDN ممکن است برای ما به وجود بیاید؟

 • معرفی CDN های معروف خارجی همچون Cloud flare و Max CDN و AWS و سرویس های CDN ایرانی مثل ابر آروان و پارس پک

 • معرفی مجدد نحوه کار Name Server ها در سطح وب به همراه یک اینفوگراف جذاب

CDN چیست و چگونه کار می کند

پیشنهاد مطالعه بیشتر: 

ما در سایت وبمستر وردپرس، مقالات بسیار زیادی در این زمینه آموزش وبمستری، قرار داده ایم. در صورتی که نیاز به مطالعه بیشتر و عمیق تر شدن در مباحث فوق را دارید، می توانید از لینک های زیر استفاده کنید:

نمایش فیلم « هاست چیست » و معرفی انواع هاست

در ادامه می توانید فیلم آموزشی هاست چیست و معرفی انواع هاست را، در زیر مشاهده فرمایید. در صورتی که نیاز به دانلود آن دارید، می توانید از لینک های پایین صفحه استفاده نمایید:

نتیجه گیری برای فیلم آموزش «هاست چیست؟»

در این فیلم آموزشی، ما در مورد این موضوع که هاست چیست، به صورت مفصل صحبت کردیم. در ادامه با انواع هاست و همین انواع سرویس هایی که شرکت های هاستینگ در آن ها خدمات ارائه می دهند، آشنا شدیم.

در واقع ما باید از تمامی این موارد استفاده کنیم تا بتوانیم تشخیص که چه هاستی برای پروژه ما مناسب است. با فهم این مطالب می توانیم دریابیم که بهترین هاست برای پروژه ما، چه هاستی می باشد.

در ادامه سرویس های مختلف شرکت های هاستینگ  را باهم مقایسه کردیم. در انتها نیز به معرفی CDN و نحوه کار آن پرداختیم.

ممکن است به نظر شما بعضی از موارد درست نبوده و یا شما موارد بیشتری را بدانید که ما فراموش کرده ایم تا در این فیلم آموزشی، قرار دهیم.

اگر شما از این موارد آگاه هستید، حتما در بخش نظرات عنوان کنید تا آن را به این مقاله اضافه کنیم. در ضمن اگر این مقاله را مفید دیدید، حتما آن را به دوستان خود معرفی کرده یا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نظر شما در درباره این مقاله چیست؟

در ساخت و تهیه این مطلب فیلم آموزش مقدمات وبمستری از مراجع زیر استفاده شده است. شما می توانید با مراجعه به آن ها، اطلاعات بیشتری را بدست آورید:

راهنما برای خواندن سایر مقالات سایت به صورت دسته بندی شده:

شما می توانید از طریق لینک های کاربردی زیر به سایر مقالات سایت که کاملا بصورت طبقه بندی شده وجود دارد، مراجعه نموده و از آن ها استفاده کنید: